›   ›  Filozofia

Filozofia

Nasza filozofia oparta jest na gospodarowaniu sprzyjającemu budowaniu zrównoważonego ekosystemu, w którym mieszka człowiek. Próbujemy stworzyć wyjątkowe miejsce, w którym ludzie żyją w zgodzie z naturą, czerpiąc jednocześnie z jej dobrodziejstw: darów gęstych lasów, pól i łąk i nie zakłócając przy tym jej pierwotnej formy. Jesteśmy gospodarstwem ekologicznym, które stara się rozwijać w oparciu o zachowanie podstawowych celów rozwoju zdrowego, czystego środowiska, efektywności ekonomicznej i sprawiedliwości społecznej. Naszym celem jest prowadzenie rolnictwa, które jest przyjazne dla środowiska i człowieka, a także produkowanie produktów spożywczych spełniających najwyższe wymagania ekologiczne. Założeniem naszego systemu jest naśladowanie procesów zachodzących w naturalnych ekosystemach.
 
Gospodarstwo Pacółtowo położone jest na przepięknym pagórkowatym terenie (na wysokości 217 m npm). Prowadzimy produkcję roślinną i zajmujemy się hodowlą bydła mięsnego rasy Charolaise i Limousine. Nasze bydło wypasane jest na pastwiskach, na których stosujemy jedynie skompostowany obornik. Produkcja mięsa jest czysta ekologicznie i pozyskiwana na bazie własnych pasz objętościowych. Walorami naszego mięsa jest niepowtarzalny smak, barwa, zapach i jakość. Przyświeca nam ciągłe dążenie do uzyskania produktów najwyższej jakości.
 
Wprowadzenie ekologicznego systemu gospodarowania skutkuje zmianami w otaczającym nas ekosystemie. Obserwujemy pojawianie się w coraz większych ilościach zwierząt takich jak: łoś (na razie przejściowo jesień zima i częściowo wiosna), jeleń szlachetny (odbywające się na naszych polach regularne co roku rykowiska, to niesamowite widowisko dla miłośników przyrody), sarny, niekiedy widziane bywają daniele. W dużych watahach przemieszczają się również dziki. Coraz częściej widzimy drobną zwierzynę m.in. zające. Pośród ptaków na pierwszy plan wysuwa się jeden z piękniejszych i rzadkich okazów jakim jest Orzeł Bielik i Orzeł Krzykliwy, którego dwa gniazda zostały założone w sąsiadujących lasach. W okresach lęgowych można spotkać żurawie, łabędzie, bociany ( około stu osobników tego lata żerowało na łąkach i pastwiskach), czaplę siwą i bardzo rzadko spotykaną czaplę białą, jak również gęsi dzikie, kaczki krzyżówki, łyski. Z drapieżników spotykany jest wilk (pojedyncze osobniki). Rozpowszechniony jest lis, a także jenot, borsuk, kuna domowa i leśna, łasice, gronostaje oraz tchórze.
 
Nasza filozofia gospodarowania sprzyja nie tylko środowisku naturalnemu – wspieramy lokalną społeczność, władze gminne w projektach infrastrukturalnych, odbudowujemy i remontujemy historyczne budynki we wsi, w której gospodarujemy - staramy się ocalić w ten sposób karty historii tej ziemi od zapomnienia.
 
Naszym pragnieniem jest, aby ten mały kawałek świata, na którym dane jest nam gospodarować rozwijał się, piękniał, aby ludzie tu mieszkający mieli zatrudnienie i ciekawą satysfakcjonującą pracę, aby dostrzegali piękno tego miejsca, które tak nas urzeka.
 
 
 
Tagi: filozofia
 
« wstecz