›   ›  Techniki obróbki cieplnej mięsa

Techniki obróbki cieplnej mięsa

Najczęściej stosowane techniki obróbki cieplnej mięsa są następujące:

 

Smażenie

 

Smażenie to obróbka cieplna polegająca na ogrzewaniu potrawy gorącym tłuszczem. Smażenie przebiega w temperaturze 150-200oC.

Smażenie może się odbywać na niewielkiej ilości rozgrzanego tłuszczu (płytkie) lub poprzez zanurzenie w dużej ilości tłuszczu. W płytkim smażeniu równomierne dostarczenie ciepła wgłąb potrawy wymaga jej systematycznego przewracania.

 

Pieczenie

 

Pieczenie to proces obróbki cieplnej potraw ogrzanym powietrzem. Piec można m.in.  w piekarniku lub piecu. Pieczenie przebiega w temperaturze od 160 do 250 oC.  W niższych temperaturach można podpiekać potrawy np. wcześniej smażone na ostrym ogniu. Dopiekane w niskiej temperaturze zachowują soczystą strukturę w środku.  

 

Duszenie

 

Duszenie to proces obróbki cieplnej potraw polegający na długotrwałym gotowaniu w wywarze potrawy wcześniej usmażonej, z pominięciem etapu smażenia. Duszenie wymaga używania naczyń z pokrywką np. brytfanny.

 

Grillowanie

Grillowanie polega na  pieczeniu potraw na ruszcie znajdującym się bezpośrednio nad źródłem ciepła. Szybkie przypieczenie powierzchni mięsa pozwala na zachowanie soczystości środka przygotowanych kawałków. Grillowanie idealnie nadaje się do przygotowywania szlachetnych, delikatnych  rodzajów mięs, np. polędwicy, ryb lub drobiu.  Grillowanie odbywa się w temperaturze 200-275 oC.

 

Barbecue

 

Technika Barbecue polega na grillowaniu mięs pod przykryciem, w oparach parującej cieczy i dymu w temperaturze 90-120oC. Z tego powodu trwa ono znacznie dłużej niż omówione wcześniej szybkie grillowanie w wysokiej temperaturze.  Barbecue jest techniką szczególnie popularną w Ameryce Północnej.  

 

 
 
« wstecz